Möte 230831
Vi ses på Lövviks Föreningshus 9.20. För de som har möjlighet vill vi gärna att ni deltar på Kramfors/Härnösands Företagsfrukost som äger rum 7.30-9.00 (Program från 08.00, frukost från 7.30) på Hotell Höga Kusten samma morgon. Ni som inte deltar på Företagsfrukosten får enklare fika att ta med in på mötet 9.20. Meddela Jenny om du kommer delta på företagsfrukosten eller inte, vi behöver anmäla er. Länk till frukostprogram.
Agenda
07.30-09.00 Företagsfrukost Hotell Höga Kusten
- Mötets öppnande
- Styrelsens runda – vad händer i din sektor/geografiska område just nu. MAX två minuter.
- Övriga frågor
- Projektbeslut
- Workshop Leader Höga Kustens Hållbarhetsarbete
- Frågestund med intresseanmälare
- Bedömning och återkoppling intresseanmälare
- Avslut
Föregående protokoll
AU 21 augusti: AU 21 augusti
Extrainsatt AU 27 juni: 230627 Protokoll AU
LAG 1 juni: 20230601 Protokoll LAG
LAG 3 april: 20230403 Protokoll LAG
AU 24 maj: Protokoll AU 24 maj
Inför styrelsemötet 31 augusti
Fem intresseanmälningar har inkommit, en stor del av mötet kommer handla om att göra en bedömning av dessa (har de förutsättningar att bli ett leaderprojekt?) och formulera återkoppling till sökande. På mötet kommer de projektsökande som AU bjudit in, finnas med på LAG-mötet för kort presentation och frågestund. Vilka de är ser ni i AUs kommentarer i bedömningsdokumentet nedan.
Tre ansökaningar har inkommit för beslut. AU har tagit fram förslag till beslut, se bedömningsprotokoll. På mötet kommer hela styrelsen diskutera om ni kan ställa er bakom AUs beslut.
Förbered er genom att gå ingenom ansökningar, intresseanmälningar och AUs förslag för bedömning i excel-filen nedan. Kom ihåg att det är flikar längst ner i dokumentet där ni bläddrar mellan villkor och kriterier och mellan olika insatsområden och förstudier.
Intresseanmälningar
Ett hållbart näringsliv
Attraktiva platser
Projektbeslut
Hållbara kulturmiljöer i Örnsköldsvik
- Ansökan
- Budget (ska kompletteras med offerter under sommaren)
- Avsiktsförklaringar (kompletteras)
- Motivering indikatorer
Insatsområde: Hållbart näringsliv
Jakt & natur-upplevelser i Höga Kustens Inland
OBS ansökan avser projektstöd till företag
Finansieringsfördelningen är felaktigt angiven i ansökan, ska vara 70 % stöd 30 % egen insats, det är sökanden medveten om. Rättas till vid beslut.
Insatsområde: Attraktiva platser
Svanö, ön mitt i världen
- Ansökan
- Budget inklusive vissa offerter (kompletteras med fler v. 33)
- Avsiktsförklaringar (kompletteras)
- Motivering indikatorer
- Kartor
Nyfiken? vill du veta mer?

leadersverige.se
Maila
info@leaderhogakusten.se
Telefonnummer
Hittar du här!
Vår postadress
Brandellvägen 9
873 98 Nordingrå
