Ökat lokalt återbruk

I och med att engagemanget kring miljö- och hållbarhetsfrågor ökar, ökar också handeln med begagnade varor. För att underlätta för föreningar som arrangerar återbruksevent, tar projektet fram ett verktyg för att minska tidskrävande administration kring eventet. 

About the project

Increased local recycling through easier trade in used goods

Det finns idag ett stort behov och en stor vilja av att låta saker som inte används komma andra till nytta, men det innebär alltid någon form av arbetsinsats vilket leder till att sakerna ofta inte kommer ut på begagnatmarknaden. Samtidigt finns det många som brinner för miljöfrågor och kan tänka sig arrangera återbruksevent. Målet med projektet är att skapa ett effektivt och enkelt digitalt verktyg för alla som vill arrangera återbruksevent och ska i förlängningen leda till att många fler (föreningar, företag, privatpersoner) vill arrangera sådana event för att både göra en insats för miljön men även kunna tjäna pengar på det.

Över tid ska det digitala verktyget, genom ökad handel med begagnade varor, bidra till en ökad insikt om varors funktionalitet, kvalitet och  andrahandsvärde.

About the project

Project period
2014 – 2022

Project owner
S&F Scandinavia AB

Project manager
Per-Ove Näsholm
Tel: 076-803 27 25
Email: info@rebuy.se

Web and social media
Rebuy

The project in the media
Have you read or heard about the project in the media? Please share the article or broadcast with us at info@leaderhogakusten.se
About funding

Granted leader support
200 000 Kr

Own financing:
109 200 kr

Total financing
309 200 kr

The leader support consists of financing from the EU and the state
Incoming EU funds have been granted from: Rural fund
Eu logga Landsbygdsfond