Styrelsen

Det är vi som är Leader Höga Kustens LAG (Local Action Group), med andra ord är det vi som är styrelsen. Välkommen att höra av dig till oss!

Styrelsen – LAG

Leader Höga Kusten är i grunden ett partnerskap mellan ideell, privat och offentlig sektor. Leader Höga Kusten är liksom andra leaderområden till formen en ideell förening. I styrelsen finns personer från de olika sektorerna med. Samtliga ledamöter har ett starkt eget nätverk och har valts in i styrelsen efter ett omfattande nomineringsförfarande med tanken att få en styrelse som så långt det är möjligt representerar sektorerna, de olika kommunerna, strategins inriktning mm.

Vår styrelse

Mia Karlsson

miak9@hotmail.com
STYRELSEORDFÖRANDE
OFFENTLIG SEKTOR
HÖGA KUSTEN DESTINATIONSUTVECKLING AB

Eva-Lotta Öberg

eva-lotta.oberg@harnosand.se
OFFENTLIG SEKTOR
HÄRNÖSAND KOMMUN

Andreas Skoglund

andreas.skoglund@fredagar.se
PRIVAT SEKTOR
FÖRETAGARNA HÄRNÖSAND

Andreas Gylling

andreas.gylling@kramfors.se
OFFENTLIG SEKTOR
KRAMFORS KOMMUN

Klas Norberg

klas_norberg@hotmail.com
IDEELL SEKTOR
NORABYGDENS FRAMTIDSGRUPP/ LANDSBYGDSRÅDET KRAMFORS

Henrik Skanfors

henrik@hkreform.se
IDEELL SEKTOR
LANDSBYGDSRÅDET HÄRNÖSAND

Peter Sundström

peter.sundstrom@gmail.com
VICE ORDFÖRANDE
PRIVAT SEKTOR
LRF VÄSTERNORRLAND

Rasmus Johansson

rasmus@kvarnahantverksvinager.se
PRIVAT SEKTOR
LANDSBYGDSRÅDET SOLLEFTEÅ

Sofie Hellman

sofie.hellman@icloud.com
PRIVAT SEKTOR
FUTURA KRAMFORS

Sameer Lafta

sameerlafta@gmail.com
IDEELL SEKTOR
FN-FÖRENINGEN VÄSTERNORRLAND

Maaike Smit

maaike.smit@solleftea.se
OFFENTLIG SEKTOR
SOLLEFTEÅ KOMMUN

Sofie Holmgren

sofie@bygdsamnatradalen.se
IDEELL SEKTORN
ÖRNSKÖLDSVIKS BYGDSSAMFÖRENINGAR

Niklas Selin

niklas.selin@rvn.se
OFFENTLIG SEKTOR
REGION VÄSTERNORRLAND

Linnea Egnor Byström

linnea.egnor@ornskoldsvik.se
OFFENTLIG SEKTOR
ÖRNSKÖLDSVIKS KOMMUN

Eva-Karin Öhman

eva-karin.ohman@foretagarna.se
PRIVAT SEKTOR
FÖRETAGARNA VÄSTERNORRLAND

Erik Löfgren

albertsviken@gmail.com
IDEELL SEKTOR
LOKAL UTVECKLING SOLLEFTEÅBYGDEN

Elin Andersson

elin.andersson@ungforetagsamhet.se
PRIVAT SEKTOR
UNG FÖRETAGSAMHET VÄSTERNORRLAND

Emma Andersson Barkas

emma.andersson.b@gmail.com
IDEELL SEKTOR
NATURSKYDDSFÖRENINGEN VÄSTERNORRLAND

Ann-Chatrin Zackrisson

info@bredbynsgastgiveri.se
PRIVAT SEKTOR
BYGDSAM ANUNDSJÖ

Valberedningen

Sammankallande: Gunilla Kjellsson, LRF Västernorrland, privat sektor. Osman Saidabdala, FN Föreningen, ideell sektor. Sofia Wolfenstein, Ung Företagsamhet, privat sektor. Henrik Olsson, Härnösands kommun, offentlig sektor. Roger Johansson, Junsele intresseförening, ideell sektor.